Podpořte nás
V roce 2016 jsme podpořili ekologické projekty částkou 478 209 korun:
Gymnázium Globe: Naučná přírodní zahrada, 40 000 Kč
Cílem bylo vytvoření komunitní školní naučné zahrady na principu přírodních zahrad jako terénní pracoviště pro výuku přírodovědných oborů pěti škol, volnočasové aktivity širší veřejnosti a pro relaxační pobyt dětí MŠ. Z prostředků nadace byly vybudovány dlážděné stupňovité terasy v naučné přírodní zahradě.
Čisté Tuřany: Přír. památka Holásecká jezera, místo aktivit pro děti a dospělé, 14 600 Kč
Podstatou je úklid okolí Roučkova jezera a přilehlých tůní a několik hravě-vzdělávacích aktivit pro děti, zaměřených na ochranu přírody.
ZŠ a MŠ nám. 28. října: Komunitní zahrady podle Jiřího Trnky, 40 000 Kč
Záměrem byla úprava školní zahrady pro setkávání dětí, žáků, pedagogů, rodičů a místní komunity. Využití je pro pěstování drobných rostlin, pozorování ptactva, k propojení výuky pracovních činností, ke komunitnímu setkávání. Vysázeno bylo 9 stromů, 4 keře, 24 menších rostlin, bylinek a květin.
IQ Roma servis: Pestrý plácek, 25 000 Kč
Cílem je povzbudit romskou komunitu ve společném úsilí o proměnu parku na Svitavském nábřeží. Společně s místní komunitou, architekty a umělci došlo k nastartování proměny Plácku v živé kulturní, společenské a volnočasové centrum. Na Plácku působili nizozemští umělci Ron Glasbeek a Maria Koick a spolu s návštěvníky vytvořili kreativní umělecká díla. Celkem proběhlo 10 workshopů s účastí 541 lidí.
ZO ČSOP Veronica: Enviromentální poradenství pro soc. znevýhodněné v Brně, 40 000 Kč
Záměrem bylo přinést informace sociálně znevýhodněné skupině obyvatel o úsporách energie a šetření odpady vytvořením metodiky, vydání publikace, cyklem praktických školení.
Pionýr: Živá přírodní zahrada, 12 000 Kč
Projekt zahrnuje výrobu a instalaci keramických pítek a budek pro ptáky, výrobu a osázení truhlíků a vytvoření stolků pro stolní deskové hry. Během realizace se podařilo uskutečnit 4 akce, kde bylo vyrobeno 12 pítek, 4 budky, 3 palety byly připraveny na osázení bylinkami.
Adoptuj truhlík!: Adoptuj truhlík!, 17 000 Kč
V rámci Týdne města bylo osázeno 50 truhlíků sazenicemi květin, kdy každý má svého "adoptivního" rodiče, který se o něj stará. Dohodou s ÚMČ došlo k úpravě dopravního režimu a zeleně.Počet sympatizantů byl nad očekávání velký, s největším nadšením se do zalévání zapojily malé děti.
Hnutí DUHA: Semináře pro aktivizaci mladých v Brně, 40 000 Kč
Cílem je aktivizovat mladé lidi, aby se podíleli na dění v oblasti životního prostředí a veřejného prostoru prostřednictvím seminářů a kurzu. Celkem se nabídky zúčastnilo 60 zájemců, kteří projevili následnou aktivitu v různých občanských sekáních v Brně.
Nesehnutí Brno: Angažovaně off-line, 31 300 Kč
Návštěva Berlína v říjnu 2016 vedla k získání příkladů dobré praxe v zapojování veřejnosti do územněplánovacích procesů. Pro Brno může být inspirací propojení odboru dopravy s územním plánováním, investice do zlepšování kvality ovzduší a další. Proběhla setkání občanských iniciativ.
Pod Holednou Jundrov: Veranda - zázemí komunitního centra, 35 000 Kč
Zázemí komunitního centra umožní obyvatelům Jundrova setkávání v centru Večerka prostřednictvím série hudebních i tvořivých workshopů. Vyrobeny budou nové lavičky a stůl v borovém hájku.
Salesiánské středisko mládeže: Víceúčelový přírodní amfiteátr, 38 000 Kč
Projektem je multifunkční přírodní amfiteátr s řadou ekologických prvků ke střetávání obyvatel žabovřesk. byly vybudovány tři terasy s dřevěnými sedáky, vznikla bylinková zahrádka, děti z klubu maminek vyráběly popisky. Na projektu se podílelo více než 45 dobrovolníků.
Vinohradský spolek: Komunitní zahrada pod ořechem, 33 209 Kč
Cílem bylo zřízení komunitní zahrady v areálu Domova pro seniory. Na travnatých plochách bylo vybudováno pět vyvýšených záhonů s posezením a kůlna na nářadí. Za 8 setkání bylo odpracováno celkem 98 člověkhodin práce. Zahrada slouží k produkci zdravých potravin, k relaxaci, terapii, pořádání akcí.
Ivana Nanjo Kovaříková, Cvoček: Údržba a vybavení Stezky zdraví, 12 000 Kč
Na Stezce zdraví proběhl úklid okolí včetně přesázení několika stromků, na stanovišti 4 byla nainstalována informační tabule a lavička. Byly odstraněny padlé stromy a poškozené prvky, které bylynahrazeny novými. Na Stezce se konají různé aktivity pro veřejnost - akce ke Dni Země, programy příměstskýcvh táborů.
Rezekvítek: Osázení svahů u fotbalového hřiště, 20 000 Kč
Cílem bylo zapojit veřejnost do dění v Medlánkách, ozelenit prostor kolem fotbalového hřiště a zkrášlit nehezkou zeď. Vysadilo se celkem 190 ks dřevin na jaře a 565 ks dřevin na podzim. Do projektu bylo zapojeno více než 55 lidí.
Zdeněk Ručka: Obnova vnitrobloku, obnova sousedství, 20 100 Kč
Záměrem projektu je vrátit sousedský život do vnitrobloku. Bylo obnoveno pískoviště, doplněny čtyři lavičky a jeden stůl, zakoupeny přenosné branky. Celkem se konalo 7 sousedských brigád, nad jejichž rámec se jednotlivci sami aktivně pouštěli do úklidových a udržovacích prací.
____________________________________________________________________________________
Ostatní projekty podpořené z veřejné sbírky
ČSOP Veronica: Netopýří záchranka, 40 000 Kč
Smyslem projektu bylo navracet nalezená nebo zraněná zvířata zpět do přírody v nejkratším možném čase a co nejblíže místa nálezu. Mnohdy není třeba se netopýra ujmout, jen poskytnout radu, jak s ním zacházet. Podstatným efektem je ekologická výchova a osvěta, která je prováděna v souvislostí s péčí o hendikepované netopýry.
_____________________________________________________________________________________
Cena Nadace Veronica pro učitele
ZŠ a MŠ Boleradice: Kde vzniká energie?, 10 000 Kč
Projekt se zabýval vznikem elektrické energie, jejímu čerpání a úsporám na škole. Proběhla výměna starých zdrojů osvětlení za LED žárovky, kterou provedla autorizovaná firma. Před celkovým ročním zúčtováním činí úspora 15%. Kvalitní názorné informace byly získány při návštěvě jaderné elektrárny v Dukovanech.
ZŠ a MŠ Brno, Jana Broskvy 3: Rozkvetlá zahrada, 10 000 Kč
Díky projektu byl vybudován bylinkový záhon, proběhla celoškolní akce Květina pro zahradu v rámci Dne Země. Vysázeny byly cibuloviny, keře a několik stromů, které si mohli rodiče a žáci za poplatek adoptovat, dát mu jméno.