Podpořte nás
V roce 2015 jsme podpořili ekologické projekty částkou 677 450 korun:
____________________________________________________________________________________________________
Z fondu veřejné sbírky jsme rozdělili 490 300 korun na projekty:
ČSOP Veronica: Netopýří záchranka, 40 000 Kč
Hlavním smyslem projektu je návrat nalezených, zraněných a vyléčených zvířat zpět do přírody. Vedlejším efektem je ekologická výchova a osvěta, výjezdy po Brně a okolí pro netopýry.
MŠ Pastelky: Divotvorná zahrada, 10 000 Kč
Cílem je vytvoření přírodní laboratoře pro bádání a zkoumání všeho ze života hmyzu, živočichů, ptáků a rostlin pod stříškou na zahradě. Vše bylo dovybaveno knihami, lupami, mikroskopy, nářadím. V různých částech zahrady přibyly domečky pro živočichy.
Divadlo Feste: Okružní jízda , 40 000 Kč
Divadlo-městské putování městem ve hře profesionálů v prostoru Hlavního nádraží pro dvacet diváků. Upozornění na možnost změny prostoru, přestavby, úpravy, na změť tramvají, aut, bariér, kde zanikají památky funkcionalismu.
Kulturárium: Brněnský Lunapark aneb Divadlo ke kávě, 10 000 Kč
Multižánrový festival již pošesté podporuje ve vybraných kavárnách nezávislé divadelní scény, doprovodný program seznamuje s lokálními hudebními umělci. Vše doplnily improvizační scénky popularizující vědu.
Čisté Tuřany: Péče o přírodní památku Holásecká jezera, 8 800 Kč
Cílem je odstranění starého a nefunkčního plotu a úklid odpadků, druhotným cílem je podpora vztahu k území.
Rukola: Rajská zahrádka žije 2015, 10 000 Kč
Projekt je zaměřen na rozvoj a provoz komunitní zahrady, na upevnění vztahů s místními občany a získání nových členů, dobudování zázemí a podia v Maloměřicích. Byla rozšířena plocha pro pěstování, dětský koutek, zásobení vodou v letních měsících.
Pozitivní Akce Re-Kultivace: Rekultivace stezky Táborského nábřeží, 20 000 Kč
Projekt se zabývá realizací společensko-kulturních akcí na svrateckém nábřeží na Poříčí, zpevněním a zprůchodněním stezky Táborského nábřeží a výsadbou keřů.
Junák svaz skautů a skautek ČR: Vysmejčenej park, 1 000 Kč
Projekt navazuje na loňský ročník s cílem vytvořit tradici a zkultivovat veřejné prostranství mezi Mendlovým náměstím a branou č. 1 BVV.
ZŠ a MŠ Kotlářská: Zahrádka v centru města, 10 000 Kč
Cílem bylo založit v lesoparku jednu vyvýšenou zahrádku se záměrem systematicky zapojit místní komunitu do enviromentálních aktivit na Brně-střed.
Kavyl: Zahrada pro radost, 16 000 Kč
Cílem projektu je proměna zahrady klubu Stromík, kde si hrají děti z Dětského lesního klubu. Byly rozšířeny záhony, založeny vyvýšené záhony a bylinkové spirály, dětské průlezky, lanové překážky, koutky pro hry.
ZO ČSOP Veronica: Enviromentální poradenství aktivně, 40 000 Kč
Cílem projektu je zlepšit a inovovat vzdělávání občanů a státní správy k odpovědnějšímu přístupu k životnímu prostředí a odpovědnému spotřebitelskému chování prostřednictvím fungující služby ekologické poradny a videospotů na webu žadatele.
Hnutí Brontosaurus: Program Akce příroda pro začínající dobrovolníky, 10 000 Kč
Záměrem je zvýšit kapacity a kompetence studentů v problematice životního prostředí, probudit dlouhodobý zájem o dobrovolnictví a smysluplné trávení času formou přednášek a přímé dobrovolnické pomoci.
EkoCentrum Brno: Otevřený Písečník v roce 2, 10 000 Kč
Projekt se zaměřuje na zlepšení životního prostředí a kvality života v Brně. Byla dokončena tradiční zahrádka u pískové stěny mezi Černými Poli a Lesnou, rekonstruovány vstupní dveře verandy objektu.
OS Smrk: Přírodní zahrada u smrku, 7 000 Kč
Pro zviditelnění projektu byl opraven kamenný chodník na zahradě, součástí jsou výtvarné produkty - krmítka, pítka, hmyzí domečky a další, založení slunečního záhonu, budování terásek nad jezírkem. .
ProMěsto: Pěstuj Brno, 20 000 Kč
Podstatou projektu je podpořit, motivovat a poskytnout know-how obyvatelům Brna v městském zahradničení tak, aby následně podnikali samostatné aktivity. Pokračování provozu městské komunitní Zahrady v pytli, vzdělávání formou specializovaných workshopů a seminářů, informace o samozásobitelství.
ZO ČSOP Pozemkový spolek Hády: Ekovýchovné prvky na akcích Lamacentra Hády, 10 000 Kč
V Lamacentru bylo připraveno nejméně 9 větších akcí pro veřejnost, jsou zde i enviromentálně zaměřená stanoviště s aktivitami pro hravé poznávání naší přírody.
Hnutí DUHA: Informace pro úspěšné referendum, 10 000 Kč
Cílem projektu je kampaň před referendem na podzim 2016. Měla poskytnout dostatečné argumentační zázemí, zpracovánínargumentace a prostor pro participaci občanů.
Hnutí DUHA: Zelená pro Bronx, 20 000 Kč
Cílem projektu je aktivizovat místní komunitu k odstranění stigmatizace oblasti. Bylo revitalizováno Svitavské nábřeží, vznikla akční skupina místních z řad komunity, která se stará o místo i po skončení projektu.
ZŠ Letokruh: Voda v přírodní zahradě ZŠ Letokruh, 13 000 Kč
Cílem je vybudování vodního prvku v rámci přírodní zahrady ZŠ Letokruh a pokračovat jedlou kvetoucí zahradou. Byl upraven svah na jedlou kvetoucí zahradu se vznikem různých zón.
Rezekvítek: Společně pro medlánecký biokoridor, 13 000 Kč
Výsledkem je zrevitalizovaná část medláneckého biokoridoru a vytvořený stabilní a vzhledný prvek dřevinné vegetace v krajině. Bylo vysazeno 250 ks dřevin, které budou ochráněny lesnickou oplocenou školkou.
ČSOP Regionální sdružení v Brně: Brno bez zbytečného kácení, 23 000 Kč
Výsledkem projektu je zmenšení množství problematicky a zbytečně vykácených dřevin rostoucích mimo les v Brně. Byly poslány žádosti o poskytování oznámení o zahájených spr.řízeních o kácení dřevin, sledování, evidování a přihlašování do problémových správních řízení, která jsou vystavena na webu pro veřejnost. Uspořádán byl seminář pro úředníky MČ Brno a MMB na toto téma.
Občané pro Medlánky: Ořechový sad, 10 000 Kč
Cílem bylo vybudování ořechového sadu a odpočívadla v k.ú. Medlánky s volnou dostupností veřejnosti. Sad bude sloužit k odpočinku i ke zvýšení kvality životního prostředí a dojde k rozvoji společenského života. Sad si vysadili sami obyvatelé Medlánek.
Černovické sdružení: Překročme řeku, 40 000 Kč
Projekt oživuje a zkvalitňuje veřejný prostor kolem řeky Svitavy mezi městskými částmi Černovice a JIh. Veřejnost bude oslovena na výrobu mobiliáře z recyklovaných materiálů, k úklidu břehů řeky a přípravě přístavišť pro další fázi. Součástí bude celá řada aktivit pro děti a dospělé.
Hnutí DUHA-Sedmá generace: Zhlédni a diskutuj!, 15 000 Kč
Hlavní aktivitou byla série promítání dokumentárních filmů s ekologickou tematikou a jejím přesahem do médií a společnosti a diskuzí se známými osobnostmi. Aktivita bude opakována po tři večery s diskusí s odborníky, se čtenářským koutkem s časopisem Sedmá generace. Do aktivit projektu se zapojí 20 lidí a publicita osloví až 5 000 občanů.
MŠ a ZŠ Sluníčko-Montessori: Učíme se a hrajeme si v přírodě, 10 000 Kč
Záměrem je upravit stávající zahradu tak, aby byla využitelná pro práci s dětmi a rodiči v rámci celého roku s přesunem části činností z vnitřních prostor. Součástí budou prvky, které budou celkově rozvíjet osobnost a tělesnou stránku dítěte.
Filiánek: Realizace bylinného záhonu a revitalizace zahrady, 10 000 Kč
Ve třech etapách bude realizována vnitrobloková zahrada ve středu Brna pro děti ze školičky, dětem, mládeži, dospělým i seniorům, obyvatelům na Antonínské 18. Bude založen bylinný záhon s rostlinnou a zeleninovou vegetací, rekultivován trávník, upraveno herní prostředí - pískoviště, hrací plochy a hřiště.
Brnění: Dejchej! Brno, 25 000 Kč
Cílem je udržet pozornost na překračování limitů polétavého prachu v ovzduší. Pozván bude Kaare Press-Kristensen, měřeny budou nanočástice polétavého prachu na dalších místech v Brně, výpočty Kaare odprezentuje na tiskové konferenci, informace budou na webu, FB. Veřejná panelová diskuse "Zkusme dát brněnskou MHD na rok zdarma".
Tereza Náhlíková: Ozeleňování Gorkého, 13 500 Kč
Cílem je pozitivní ovlivnění okolí lidmi okolo kavárny Tři ocásci. Bude vytvořeno 10 záhonů s rostlinami a bylinkami, živá zahrádka okolo popelnic, chodníčků v zeleni, zastřešená nástěnka - veřejný vyjadřovací, sdělovací a výstavní prostor, trvalé pouliční výstavy.
ČSOP Regionální sdružení: 24. brněnský Biojarmark, 25 000 Kč
24. ročník tradiční akce, která má Brňany informovat o ekologickém zemědělství, farmách v okolí Brna, o alternativních způsobech obstarávání potravin apod.
_________________________________________________________________________________________
Granty udělené z výtěžku 12. benefiční aukce:
Z výtěžku 12. benefiční aukce Nadace Veronica bylo rozděleno 187 150 Kč v rámci programu Obnova a záchrana studánek na území moravských krajů a kraje Vysočina. Podpořeny byly tyto projekty:
OS Radkov: Záchrana zakletých studánek, 22 500 Kč
Výsledkem projektu bude obnova a zpřístupnění čtyř studánek na k.ú. obce Radkova ve spolupráci s dětským Kroužkem mladých přátel myslivosti a přírody Srnčata z Radkova, s rodiči, místními obyvateli, Obcí Radkov a dalšími.
Ing. Libuše Hochmanová: Zachraňme tajemnou studánku, 23 000 Kč
Záchrana a obnova studánky v k.ú. Rajhrad, zlepšení její funkce, opatření pramene stříškou, zpevnění okraje, vyčištění, vysázení vodních rostlin a stromů okolo.
Hana Schäfferová: Obnova studánky Skalka Pitín, 18 000 Kč
Obnova zapomenuté lesní studánky, posezení a jejího okolí v k.ú. Pitín, lokalita Skalka. Studánka bude prohloubena a vyčištěna, odtokové strouhy budou obloženy kameny a nejbližší okolí bude vyčištěno.
Lukáš Sejkora: Studánky pod kolonií, 20 000 Kč
Obnova dvou pramenů a dvou jezírek v k.ú. Přibyslav - vyhloubení jezírek, následná výsadba ovocných stromů a keřů.
Za sebevědomé Tišnovsko: Vyčištění a zvelebení Rokynovy studánky, 25 000 Kč
V plánu je postavit dřevěnou lávku přes potůček v k.ú.Předklášteří, postavit kamennou záídku ke zpevnění svahu, provést kontrolní rozbor vody.
ČSOP Vlčí prameny: Obnova a údržba studánek Vlčích pramenů, 21 350 Kč
Vyčištění, úprava stěn a dna, odtokové rýhy studánek Vlčích pramenů, vyložení stěn plochými kameny, úprava hrázek, výroba dřevěných žlabů, úprava přístupových cest.
Obnovená Matice Moravská: Studánka u smrku, 14 000 Kč
Studánka leží 2 km od středu obce Nebovidy. Cílem projektu je obnovit stávající pramen tak, aby bylo zachyceno více vody, vyzdít sběrnici, opěrnou zídku a přístup.
Barvínek: Cesty k pramenům, 20 000 Kč
V rámci projektu bude upravena studánka "U zabitého" v k.ú. Ruprechtov. V rámci rekonstrukce bude zachován přírodní charakter studánky, bude obnovena kamenná stavba a zajištěn lepší odtok vody, u studánky bude zbudována dřevěná lavice.
ZO ČSOP Zelené údolí u Doubrav: Obnova Garlíkovy studánky, 2 000 Kč
Jedna z posledních historických studánek v k.ú. Doubravy má značně poškozenou stříšku, je v plánu její výměna, kdy šindel bude nahrazen dřevěnými deskami.
Dvorští: Studánkový les, 15 900 Kč
Dlouhodobým výskledkem projektu bude Studánkový les v k.ú. Hovězí, místní část Hořansko. Studánky budou upraveny a zastřešeny, propojeny lesními chodníčky mezi sebou.
Gymnázium Kadaň: Obnova studánky a rybníčku v Želíně, 5 400 Kč
Pramen upravený jako studánka vyvěrá v želině nedaleko od Kadaně. Cílem bude vykopat nové koryto k rybníčku, odkrýt a obnovit prameniště studánky, studnu a šachtu, upravit pomocí čedičových kamenů studánku a vytvořit zídku.