Podpořte nás


nebo ,- Kč

Darujme

Boryt Story (přírodní barvení látek invazivními rostlinami)

Popularita přírodě blízkých technologií v módě a designu roste. Projekt Boryt Story od Nadace Veronica se zaměřuje na přírodní barvení. Boryt barvířský je rostlina s výbornými barvicími vlastnostmi, zároveň se jedná o invazivní druh, který vytlačuje naše původní druhy rostlin a ochranáři proto boryt na jaře vytrhávají.

Se studenty módy oboru Ekotextil design ze SŠUD Brno a dalšími kreativci (česko-americkou umělkyní Sonyou Darrow) byl nasbírán boryt v chráněných územích v okolí Brna, byl zpracován na pigmentové koule a posloužil k barvení látky, ze které si účastníci navrhli a vytvořili zero waste modely

 „Boryt je vyšší šedozelená dvouletá rostlina, která kvete žlutě. Musíme ji najít a natrhat ještě než rozkvete, dokud má silný pigment. Jakmile rozkvete, pigment se oslabí,“ vysvětluje ředitelka Nadace Veronica Helena Továrková. Invaze borytu škodí ostatním rostlinám, které jsou z chráněných území vytlačovány. Proto ochranáři na jaře boryt vytrhávají celý i s kořenem a nechávají na místě ležet a zaschnout.

"My jsme sbírali se studenty na Hádecké planince v Brně, další dobrovolníci pro nás sbírali na Pálavě. Boryt ale nenecháváme ležet, zpracujeme jej a využijeme na barvení látek,“ doplňuje Továrková. Do sběru se zapojili zaměstnanci několika firem, studenti zahradnické školy nebo i vězni z Břeclavi. Dopad borytu na chráněná území vysvětlil studentům přímo na Hádecké planince Vilém Jurek, vedoucí úseku péče o přírodu z Rezekvítku. 

Líbí se vám, co děláme? Podpořte Nadaci Veronica na Darujme.cz.

Když měli dobrovolníci a studenti s učitelkami natrhané plné tašky borytu, rostlinu využili k zapomenutému účelu - barvení látek. V rámci několika barvících dílen se učili různým postupům barvení ve spolupráci s česko-americkou umělkyní Sonyou Darrow. "Boryt nás překvapil škálou barev, kterou se podařilo získat. Od žluté a růžové, přes zelenou, hnědou, až po modrou," popisuje Darrow. "Boryt byl v barvení v minulosti vytlačen indigem. Iindigo je spojeno s modrou barvou, já jsem ale chtěla, aby se studenti oprostili od toho, že hledají modrou. Šlo mi o to, aby dokázali rostlinu pochopit a využít v celé její barevné škále," dodává.

Nabarvené látky použili studenti pro tvorbu modelů v rámci svých ročníkových klauzurních prací.„Celoškolním tématem je diverzita, my jsme to pojali víc ve spojení s přírodou, jako biodiverzitu, kterou se snažíme chránit tím, že boryt používáme na oděvní účely. Vzniklo něco mezi kimonem a košilovými šaty, studenti si vyzkoušeli i japonskou batiku shibori, takže propojili naše české tradiční barvivo s japonským přístupem,“ dodává vedoucí oboru Ekotextil design na SŠUD Brno Světlana Ruggiero Kulíšková.

Chcete se dozvědět více? Poslechněte si reportáž od ČRO Brno.

Celý proces od trhání borytu po vytváření modelů jsme nafotili a plánujeme prezentace ve formě módních přehlídek a výstavou fotografií fotografky Nadace Veronica Jany Dúbravčíkové. Projekt byl podpořen dotací od města Brna v rámci programu Kreativní Brno a Městskou částí Brno-střed.

Projekt jsme zakončili 14. prosince 2023 tzv. BORYT STORY FASHION PERFORMANCE v Theater Arche ve Vídni.

 

Líbí se vám, co děláme? Podpořte Nadaci Veronica na Darujme.cz.