Podpořte nás


nebo ,- Kč

Darujme

Sousedé spolu: Program pro malé obce

V rámci tohoto nového programu s lidmi v obci do tisíce obyvatel zmapujeme, co je pálí a jak by chtěli přispět ke zlepšení životního prostředí ve svém okolí. Vybereme jednu oblast a pustíme se do menšího projektu, který jde uskutečnit rychle. Vytvoříme ale taky dlouhodobý plán, ve kterém můžete pokračovat. 

Věříme, že většina z nás chce dělat něco pro to, aby změnila životní prostředí ve svém okolí k lepšímu. V malé obci do tisíce obyvatel to ale bývá těžší než jinde. Omezený rozpočet a jen pár lidí ve vedení obce, nemáte k ruce úředníky, kteří by vaše plány dál rozpracovali. Proto nabízíme naše zkušenosti a kapacity.

 

Co se v rámci programu děje?

Zjistíme od vedení obce, co je pálí v oblasti životního prostředí. Zeptáme se i dalších aktivních lidí v obci. Na všechny podněty dáme zpětnou vazbu z pohledu našich zkušeností v oblasti ochrany přírody, krajiny a klimatu. Přizveme kolegy ze studia Pábení, kteří jsou experti na to, jak vše nejlépe probrat s lidmi v obci. Společně tak vybereme jednu oblast, které se budeme dále věnovat. Uděláme si dlouhodobější plán, začneme ale s něčím jednoduchým a konkrétním, co půjde uskutečnit rychle a s podporou grantu naší nadace. Víme, že pro vás i pro nás je důležité, že se s něčím podaří pohnout hned a je vidět výsledek.

 

Příklad zapojené obce: Lubné

Se starostkou a dalšímí aktivními lidmi v obci jsme zmapovali, co by chtěli v oblasti životního prostředí zlepšit. Vzešla nám tři hlavní témata: odpady, voda a obnova cest v okolí. Při oslavě pouti jsme s místními neformálně probrali, co je z toho nejvíc pálí. Vyhrálo téma čistší vody v nádrži. S obcí tak plánujeme přednášky a konzultace s odborníky v oblasti domácích kořenových čistíren a čištění odpadní vody.

 

Kdo projekt financuje?

Zapojení do programu Sousedé spolu je pro obec zdarma, rozjezd programu nám byl podpořen od Open Society Institute Sofia. Na společně vytvořený projekt můžete získat pro obec 50 000 korun od nadace, na další rozvoj vytvořeného plánu vám vytipujeme vhodné finanční zdroje. 

 

Máte zájem se zapojit se svou obcí? Chtěli byste tento program podpořit jako dárce? Ozvěte se nám na e-mail nadace(zavináč)veronica(tečka)cz nebo volejte na telefon 601 377 409.