Podpořte nás


nebo ,- Kč

Darujme

V roce 2023 jsme podpořili ekologické projekty částkou 3 513 364 korun.

____________________________________________________________________

Z NIF bylo rozděleno 390 000 Kč a 3 113 364 Kč z dalších prostředků.

Nadační příspěvky udělené v roce 2007 z prostředků NIF:

Česká společnost ornitologická, Brno: Ochrana hnízdění Výra velkého na Tišnovsku, 10 000 Kč

Populace Výra velkého je na Tišnovsku ohrožena ničením hnízd a vybíráním mláďat.Projekt řeší ochranu hnízdění Výra velkého pomocí elektronického monitoringu - sledování hnízda on-line v reálném čase. Jedná se o pilotní projekt.

Sdružení Krajina, Počítky: Kosíme s Krajinou, 25 000 Kč

Sdružení Krajina (> 100 ha) největší pozemkový spolek v ČR. V roce 2006 zajistilo péči o 126 ha (kosení, vyřezávky). Vzhledem k nedostatečnosti technického vybavení musí zadávat práci subdodavatelům, což odčerpává cenné finanční zdroje. Cílem projektu je zvýšit technickou a tím i ekonomickou soběstačnost zakoupením sekačky.

ZO ČSOP KOSENKA, Valašské Klobouky: Komplexní program 27. Kosení bělokarpartských luk, 20 000 Kč

Z projektu budou hrazeny náklady na organizační zajištění 27. kosení bělokarpatských luk, příspěvek na zajištění školy kosení, odborný a společenský doprovodný program s mezinárodní účastí.

ZO ČSOP Veronica, Brno: Připomenutí díla Jaromíra Tomečka, 30 000 Kč

Peníze jsou určeny na vydání zvláštního čísla časopisu Veronica na připomenutí díla Jaromíra Tomečka, který od jehož narození loni uběhlo 100 let, letos uběhne 10 let od jeho úmrtí.

ZO ČSOP Veronica, Brno: Pořádání výstav v Domě ochránců přírody, 25 000 Kč

Peníze jsou určeny na uspořádání 5 výstav v roce 2007 - čtyři v Domě ochránců přírody a jedné v Pouzdřanech v galerii U Klimešů u příležitosti Dne Země.

Hnutí DUHA - Přátelé Země ČR, Brno: České lesní hospodaření, 12 000 Kč

Časopis Sedmá generace chce zmapovat stav českých lesů a stávající lesní hospodaření, včetně legislativy, pravidel dotací a dalších ekonomických aspektů. Bude analyzovat diskusi s nástinem možných řešení. Výstupem budou 4 redakční články.

Děti Země, Brno: Ropák roku 2006 aneb ochrana žP a přírody pod veřejnou kontrolou, 10 000 Kč

Cílem je představit veřejnosti loňské hříšníky v oblasti antiekologický čin a výrok a ekologická perla a prezentovat je na společenském večeru spolu s udělenými Výročními cenami Nadace Veronica.

Rezekvítek, Brno: Toulavý autobus po přírodních učebnách a školních zahradách V., 20 000 Kč

Cílem projektu "Toulavý autobus" je zmapovat zachovalé a fungující školní zahrady a poté je s učiteli navštívit. Tyto cesty jsou inspirací a příležitostí výměny zkušeností pro učitele, věnující se rozvíjení školních zahrad a ekologické výchově.

Hnutí Brontosaurus, Brno: Zasaď si svůj strom, 15 000 Kč

Projekt bude propagovat les a jeho nezastupitelný význam pro životní prostředí a kvalitu lidského života. Propagační a informační kampaň je doplněna výsadbou nových stromů dobrovolníky ve vybraných lokalitách ČR. Příspěvek byl udělen na sazenice stromů.

Hnutí Brontosaurus, Brno: Ekoporadna na cestách, 10 000 Kč

Cílem projektu je šíření informací o ochraně žP se zaměřením na ekoporadenství mezi veřejností, zvláště mládeží, v různých regionech ČR v rámci různých festivalů - 12 za rok
(Týká se to také Tebe, Regiontour Brno, Den Země apod.).

Arnika, program Ochrana přírody, Praha: Chceme živé řeky v Moravskoslezském kraji, 20 000 Kč

Cílem projektu je zvýšit povědomí veřejnosti o přírodě blízkých vodních tocích Moravskoslezského kraje a možnostech zapojení do jejich ochrany. Aktivity: beseda, promítání filmu o vodě a krajině, výstavy o řekách, vydání publikace o revitalizacích a procesu plánování v oblasti vod a různé články. Zároveň budou zpracovány a zveřejněny připomínky k plánovacím dokumentům povodí.

Sagittaria - sdružení pro ochranu přírody střední Moravy, Olomouc: Obnova starých sadů na střední Moravě, 15 000 Kč

Cílem je zajistit vhodnou péči v pěti starých, zanedbaných sadech s původními krajovými odrůdami ovocných dřevin a obnovení cenné fauny a flóry vázané na extenzivní sady v lokalitách Malý Kosíř, Kašpárovec, Dolní vinohrádky.

Sagittaria - sdružení pro ochranu přírody střední Moravy, Olomouc: Propagace soustavy Natura 2000, 10 000 Kč

Cílem projektu je připravit, navrhnout, graficky zpracovat a vytisknout 5000 ks celobarevné výpravné mapy s problematikou Natura 2000 v Olomouckém kraji, dotisk mapy Natura 2000 v ČR a dotisk letáků k jednotlivým chráněným druhům.

Klub přátel Boskovic: Opravy a obnova informačních panelů na Naučných stezkách zdraví v Boskovicích, 6 000 Kč

Klub vybudoval informační panely na naučných stezkách, které je nutné průběžně opravovat.

Základní škola, Mariánské nám., Uherský Brod: Bílá místa na mapě České republiky - Civilizace mramoru a žuly, 8 000 Kč

Nejdříve je vykonána práce pro životní prostředí v obci (úklid příměstských lesů a výsadba asi 50 stromů), poté je pro děti zorganizován environmentální program v terénu, tentokrát v žulovské pahorkatině (javornický výběžek Slezska).

Základní škola, U Lesa , Karviná-Ráj: Člověk a jeho vztah k přírodě, 8 000 Kč

Projekt je zaměřen na žáky ZŠ, na dva třídenní výjezdy s úklidem přírody, sázením stromků a soutěžemi, a na činnost průběžnou, třídění odpadů apod.

Silvie Siblíková: HAWKEYE, 5 000 Kč

Cílem projektu je prohloubit u dětí kroužcích sounáležitost dětí s přírodou. Přírodovědné kroužky jsou v oblibě, místo jednoho v loňském roce vede nyní tři. Peníze jsou žádány na publikace, odborné přednášky, cestovní náklady a materiál.

Eko-infocentrum Ostrava: Škola skutečně v přírodě 2007, 2 000 Kč

Pro školu v přírodě pro žáky 5. tříd bude zajištěn ekologicky orientovaný program. Příspěvek je žádán na materiál na rukodělné činnosti.

Ekocentrum Brno: Podzimní příměstský tábor pro děti, 2 000 Kč

Cílem je zrealizovat v čase podzimních prázdnin pro děti 6 - 15 let příměstký tábor s ekologickým zaměřením, např. návštěvou biofarmy, poznávání přírody v okolí Brna, seznámení se základními pravidly třídění odpadů a úspor energie apod.

Montessori Morava, o.s., Brno: Environmentální vzdělávání dětí, 5 000 Kč

Na základě pilotního projektu se uskutečnění 20 hodin environmentální výchovy, pravděpodobně v ZŠ Pramínek. Navazuje projekt vzdělávání pedagogů na stejné téma.

Česká tábornická unie - T.K. ARNIKA Kolín: Den Země 2007, 2 000 Kč

Na uskutečnění Dne Země v Kolíně a pokrytí části nákladů. V loňském roce akci navštívilo cca 200 lidí, výtěžek byl věnován stanici pro handicapované živočichy.

Základní škola Herčíkova, Brno: Postupné zavádění třídění komunálního odpadu na základní škole, 3 000 Kč

Postupné zavádění třídění PET odpadu na ZŠ Herčíkova.Teoretická příprava žáků na třídění již proběhla v rámci některých předmětů a programů. Projekt vede žáky k základním návykům při třídění odpadu.

SOŠ a SOU - Masarykova škola práce, Letovice: Dejte zelenou odpadům, 5 000 Kč

Cílem je zavést třídění papíru a plastů pro celou školu. Peníze poslouží na zakoupení sběrných barevných nádob. Současně budou pro studenty uspořádány exkurze do sběrných středisek odpadů.

Ekocentrum, Brno: Tematická akce ke dni bez aut pro žáky základní školy, 4 000 Kč

Cílem je v průběhu Evropského týdne mobility (16.-22.9.2007) zrealizovat pro žáky vybrané ZŠ tematickou akci formou výtvarných a soutěžních aktivit, pro učitele vydat informační brožuru s materiály k tématu.

Městský dům dětí a mládeže, Kojetín: Oslava dnů významných z hlediska ochrany přírody, 4 000 Kč

Žádost o podporu oslavy Dnů významných z hlediska ochrany přírody. Den stromů - pro děti 3.a 4. tříd ZŠ, výsadba stromů před ZŠ, soutěže.

Základní škola Uherský Brod: Děti z Uherského Brodu pomáhají Národnímu parku České Švýcarsko, 2.ročník, 7 000 Kč

Každý rok na podzim se zapojí děti z Uh.Brodu do úklidu odpadků. Letos ve spolupráci s Organizací České Švýcarsko,o.p.s. a ČSOP Tilia, Krásný Buk budou uklízet turistické stezky a budovat zátarasy proti přechodu obojživelníků přes vozovku. Příspěvek pokryje vlakovou dopravu 30 žáků.

Sdružení rodičů a příznivců Gymnázia ve Slezské Ostravě: Ekologický informační systém, 4 000 Kč

Zprostředkování aktuálních informací s ekologickou tematikou pro studenty formou školního časopisu Ekolist (měsíčníku) a umístění informačních panelů s prezentací významných dní Den Země, Den stromů, vody apod., oznamy o.brigádách a seminářích.

Gymnázium a SOŠ Rájec-Jestřebí: Propagace ekologické výchovy a ochrany přírody, 7 000 Kč

Škola v průběhu let vytvořila množství panelů s prezentací projektů. Má však nedostatek rámů, do kterých umisťuje výsledky prací. Cílem je pořízení 30 ks cliprámů s plexisklem.

ZČ Hnutí Brontosaurus Zvonek, Želešice: Zvonci a zvonečci II., 5 000 Kč

Loňský (I.) ročník tábora pro rodiče s dětmi zaměřený na ekologickou výchovu měl kladný ohlas. Tábor je dobrou příležitostí pro zapojení bývalých členů Hnutí Brontosaurus spolu s rodinami

5.pionýrská skupina, Děčín: Má planeta v mých rukou, 5 000 Kč

Cílem je pořádání jednodenních exkurzí do přírodních rezervací na Děčínsku s přednáškou pracovníka CHKO a víkendových akcí pro mládež (13-16 let) spojených s poznáváním i ochranou žP (besedy, přednášky, úklid lesa, čištění studánek, likvidace plevelných rostlin).

Základní škola Brno, Tuháčkova 25: Chovná stanice v biologické učebně, 2 000 Kč

Vzhledem k nevyhovujícím podmínkám na školním pozemku jsme se rozhodli zřídit malou chovnou stanici v učebně přírodopisu, na jejímž vytváření i péči o zvířata se budou žáci sami podílet. Včetně pozorování jejich životních projevů. Cílem je i odbourat zažitý mýtus k "ohavnému" hmyzu.

Junior-dům dětí a mládeže, Brno: Dědečkův dvoreček - Přírodovědná stanice Kamenačky, 5 000 Kč

Úprava vyhrazené části zahrady, její oplocení a zabezpečení, zřízení přístřešku a celoročního ustájení pro malá hospodářská zvířata.

Základní škola a Mateřská škola Stará Ves: Příroda na dlani - školní zahrada jako učebna pro žáky školy i veřejnost obce, 5 000 Kč

Cílem je vytvoření zázemí pro environmentální výchovu dětí i dospělých na školní zahradě, která je otevřena i pro veřejnost, častými návštěvníky jsou především matky s dětmi.

67/10 ZO ČSOP Ryžoviště: Obnova kamenné studánky se "zázračnou vodou" v obci Ryžoviště, 5 000 Kč

Vyčištění studánky, oprava rozpadlých kamenů po obvodu studánky asi do hloubky 1 m a upravení prostranství okolo studánky a kapličky (financování obnovy kapličky je řešeno z jiných zdrojů - obec, podnikatelé a bývalí němečtí rodáci).

Střední zdravotnická škola, Hranice: Nová zeleň kolem budovy SZŠ Hranice, úprava prostředí, 3 000 Kč

Cílem projektu je obnova a vylepšení zeleného prostranství okolo školy a zahrady školy. Odstranění starých keřů, úprava pozemku, doplnění vhodné zeminy, vysázení keřů a stromů.

Sdružení SRAZ -Společně za radostí a zdravím, Praha: Vybudování výběhu pro králíky a prostoru pro přikrmování zvířat ve výbězích, 4 000 Kč

Vybudování nového výběhu pro králíky (náročné - je třeba zapustit pletivo do země, aby zvířata neprchala) a prostoru pro přikrmování zvířat ve výbězích v areálu Toulcova dvora. Tím se zlepší podmínky pro zvířata, ale i možnosti pro pozorování zvířat v přirozeném prostředí.

ZŠ a MŠ Boleradice: Školní přírodní zahrada s učebnou v přírodě - terénní úpravy, 8 000 Kč

Ošetření velkých energetických úniků vlhnutím zdiva (vybudování drenáže) na základě ekologického auditu, úprava terénu a zahrady školy. Škola je zapojena do mezinárodního projektu Ekoškola, je velmi aktivní v ekologických aktivitách.

VAVÁKY - Společnost pro oživení venkova, Těchonice: Šance pro draha, 10 000 Kč

Projekt je zaměřen na záchranu přírodního a kulturního fenoménu, jakým jsou bývalé obecní pastviny Těchonická draha. Cílem je zpřístupnění dalších ploch pro pastvu, zvětšení pasené plochy, rozšíření stáda ovcí o další domácí plemeno. Projekt již od NV získal malé prostředky, oceněn byl v loňském roce cenou Nadace Partnerství.

Občanské sdružení Smrk, Brno: Veřejná přírodní zahrada - člověk v městské krajině, prostor k setkávání, 6 000 Kč

Projekt dlouhodobě řeší ochranu, udržení a využití ekologicky hodnotného místa ve městě. K uskutečnění a zajištění všech plánovaných akcí a k průběžné informovanosti je potřeba pokrýt materiálové náklady (fotografický a filmový materiál, kancelářské potřeby) a služby (grafické práce, propagace,telefon, poštovné, internet,...).

Klub rodičů ZŠ Ostravice: Nová školní zahrada, 3 000 Kč

Cílem projektu je vytvořit návrh školní zahrady dětmi, který bude dál zpracován odborným architektem do realizované podoby.

Sdružení rodičů a příznivců Gymnázia ve Slezské Ostravě: Minizoo, 3 000 Kč

Záměrem je vybudování minizoo v prostorách gymnázia. O zvířata se budou starat studenti. Z prostředků SRPŠ byly již vybaveny tři terária a pořízena zvířata - vodní želvy, křečci, leguán, had. Příspěvek je žádán na vybavení dalších terárií a zakoupení zvířat

ZŠ Dětský domov, Zábřeh: Dřeviny, koření a léčivé byliny našich babiček, 5 000 Kč

Cílem projektu je zabezpečit žákům se sociálním a zdravotním handicapem místo pro relaxaci a ergoterapii vybudováním koutku živé přírody vycházejícím z tradic.

Středisko volného času Lužánky, Brno: Revitalizace dvora CVČ Lány, 10 000 Kč

Cílem je ze stávajícího prašného dvora bývalé ZŠ vytvořit zelenou plochu sloužící ke sportování i relaxaci účastníků kroužků, dětí, rodičů i prarodičů. Prostor může sloužit i jako venkovní čítárna a zelená oáza pro návštěvníky knihovny. S realizací a údržbou pomůžou i někteří obyvatelé Bohunic.

_____________________________________________________________________________________

Školní přírodní zahrady - Vraťme dětem přírodu
 
ZŠ a MŠ T.G.Masaryka Drásov: Vraťme dětem přírodu, 83 000 Kč

Pokračování v projektu - podpora od obce. Vybudování pergoly - učebny v přírodě, pořízení tabulí k naučné stezce, pořízení laviček a stolů do pergoly a laviček k ohništi, dosázení dřevin. Do projektu věnovali výtěžek z představení dramatického kroužku a kroužku ručních prací.

ZŠ Hrotovice, F.B. Zvěřiny: Letní třída - prostor pro výuku, hru, fantazii a poznávání přírody, 70 940 Kč

Projekt napsali sami žáci. Záměr vybudovat „altán - letní třídu". Uspořádali koncert pěveckého sboru Podhoráček, sběr starého papíru.

Gymnázium, Brno-Řečkovice: Obnova a ekologizace školní zahrady, 102 700 Kč

Zahrada je v současnosti zanedbaná, podle plánků žáků vznikne přírodní zahrada s pergolou, jezírkem, naučnou stezkou, místem pro kompost.

ZŠ a MŠ Mutěnice: Vraťme dětem přírodu - Přírodní učebna, 61 130 Kč

Zatím byla celá zahrada používaná na výuku pěstitelských prací. Z části zahrady vznikne přírodní zahrada s učebnou - pergola. Uspořádali sběr papíru a železa, benefi ční akci ke Dni Země.

ZŠ a MŠ Brno, Jihomoravské nám.: Vraťme dětem přírodu, 60 000 Kč

Z projektu pořídí okrasné keře, ptačí budky, velké dřevěné truhlíky, kompostéry.Peníze získali například aukcí výrobků z keramiky.

ZŠ Brno, Novolíšeňská: Vraťme dětem přírodu, 60 000 Kč

V rámci projektu zřídí přirozené hnízdiště ptáků, ohniště s posezením, učebnu v zahradě -
lavice, stoly příp. minipodium a pergola, zbudování venkovních deskových her.

ZŠ Uherské Hradiště, Za Alejí: Školní park Za Alejí, 60 000 Kč

Záměrem je nevyužívaný pozemek proměnit na přírodní školní zahradu, upravit chodníky, terén, vysadit zeleň.
¨
ZŠ Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem: Víceúčelová školní zahrada, 50 756 Kč

Škola s titulem Ekoškola. Zbudování venkovní učebny, naučné stezky, rozšíření bylinkové i okrasné části zahrady, výsadba zeleně.

ZŠ Brno, Pavlovská: Vraťme dětem přírodu, 60 000 Kč

Sídlištní aktivní škola. Vybudování venkovní třídy s pergolou a lavicemi. Vznik naučné stezky, prostor pro pěstování ze semínek. Zřízení rybníčku.

ZŠ Kostelec u Holešova, okres Kroměříž: Školní zahrada dětem, 40 000 Kč

Pokračování v záměru úprav školní zahrady, v pozemkových úpravách, výsadbě zeleně, nákup nářadí pro žáky a vybudování skladu na nářadí.