Podpořte nás


nebo ,- Kč

Darujme

V září 2020 jsme zachránili z Holandska 4 600 hrušní, které by jinak skončily ve štěpkovači. Všechyn hrušně našly nový domov v zahradách nebo sadech a obecních výsadbách. Za každou zakoupenou hrušeň jsme totiž jednu věnovali obcím na jejich výsadbu zdarma. Hrušně tak našly své místo kromě soukromých pozemků také na obecních parcelých po celé Moravě. Děkujeme vám všem za podporu!

 

Podpořte další péči o hrušně vysazené v obecních výsadbách na portálu Darujme.cz

Kde se vzaly tisíce hrušní na poli u Moravského Krumlova?

Epidemie koronaviru postihla mezi jinými i ovocné školky, se kterými spolupracuje holandské nadace Corazón . Kvůli zrušeným objednávkám zůstaly tisíce stromků bez odběratelů a školky je nemohly dále skladovat. Ve spolupráci s holandskou organizací The Tree Party jsme se v září 2020 rozhodli jeden kamion hrušní převézt do Česka. Díky laskavé podpoře MVDr. Radka Nedopila a MVDr. Marie Nedopilové našly stromky dočasné útočiště na poli u Moravského Krumlova.

O jaké hrušně se jedná

Zachráněné hrušně byly dvou odrůd - staré odrůdy Konference a nové odrůdy Sweet Sensation (červená mutace odrůdy Doyenne du Comice - Děkanka Robertova). Jedná se o čtvrtkmeny se zapěstovanou korunou, podnož kdoulový semenáč.

 

Každý pomohl nákupem hrušně k zasazení ve své zahradě nebo sadu

Nákupem jedné ze zachráněných hrušní pomohli lidé najít těmto stromkům nový domov. Navíc přispěli do fondu Společně pro přírodu, ze kterého Nadace Veronica rozděluje peníze na ekologické projekty na Moravě. Příspěvek za sazenici byl 129 korun, za každý takto zakoupený stromek darovala nadace jeden stromek zdarma do obecní výsadby.

 

Polovina zachráněných hrušní putovala do obcí na veřejné výsadby

Část hrušní jsme vyčlenili díky podpoře dárců na výsadby pro obce, školy a další veřejné instituce. Pokud byl nabídnut vhodný veřejně přístupný pozemek, kde bylo možné hrušně vysadit, nadace nabídla stromky zdarma. Stromky byly takto vysazeny ve zhruba 50 obcích, další osudy zadazených stromků v Nadaci Veronica sledujeme a mapujeme, jak se hrušním daří a zda je o ně vhodně pečováno. Patronem některého ze stromků se můžete stát i vy.

Podpořit další péči o hrušně vysazené v obecních výsadbách můžete na portálu Darujme.cz

Nejčerstvější informace a foto, jak se daří hrušním z výsadeb, najdete v naší Facebookové skupině Zasaď hrušku / Daruj hrušku .