Podpořte nás


nebo ,- Kč

Darujme

Ekopublika: Cena za environmentální publicistiku

Smyslem ocenění Ekopublika je podpořit a zviditelnit tvorbu a publikování enviromentálně zaměřených textů v České republice, ohodnotit jejich přínos pro environmentální osvětu široké veřejnosti a přitáhnout větší pozornost čtenářů k environmentální problematice popisované seriózními způsoby. 

Nominovat je možné text publikovaný v českém jazyce, který pojednává o environmentálních tématech týkajících se České republiky, Evropy nebo světa. O udělení ceny rozhoduje odborná porota složená z environmentálně zaměřených akademiků, publicistů a pracovníků v environmentální výchově.

Laureáti a laureátky ceny Ekopublika

Ekopubliku 2016 získala Klára Kubíčková s textem Uhranutí Šumavou (publikováno v MF Dnes, 1. 10. 2016), nadace předala částku 10 000 korun Kulturním novinám, které vítězku ocenily.

 

 

Ekopubliku za rok 2017 vyhrál článek Martina Uhlíře v Respektu Ze života umírajícího hmyzu Druhou cenu za nejlepší online publikovaný článek získal Jan Lipold za text na Aktuálně.cz Nevyhazujte to! Nejvyšší čas na rehabilitaci opravářů čehokoli Vítězové získali od Nadace Veronica i finanční odměnu ve výši 10 000 korun, kterou nadace uděluje prostřednictvím příspěvku Kulturním novinám.

Velkou Ekopubliku 2018 získali a absolutními vítězi ceny se stali Martin Biben a Adéla Skoupá za článek Lesní hřbitov Jeseníky  v Hospodářských novinách. Malou Ekopubliku za nejlepší článek publikovaný online získal Jan Skalík za článek v České pozici  Hluboký zásek v Bělověžském pralese je poučením i pro české lesy .

Redaktor Marek Šálek z magazínu Reportér vyhrál hlavní cenu Velkou Ekopubliku za rok 2019 za článek Vyprahlé Česko má žízeň. Proč krajině chybí voda a co s tím udělat Držitelem Malé Ekopubliky se stal Marek Švehla z Respektu s článkem  Česká jízda: Proč se nám nedaří stavět dálnice? . Vítězové získali každý odměnu 10 000 korun od Nadace Veronica, nadace cenu udělila prostřednictvím Kulturních novin